Aj keď nedodržiavate vegánsky alebo vegetariánsky životný štýl, možno zistíte, že vám stále prospieva začlenenie vegánskeho proteínového prášku do vašej rutiny. Proteín môže podporovať správnu funkciu čriev. Téma zdravia tráviaceho traktu a čriev rastie medzi popularitami medzi zdravím a výživou a je to z dobrého dôvodu: Vaše trávenie je kľúčom k optimálnemu zdraviu.

Aj keď existuje niekoľko doplnkov, ktoré podporujú zdravie čriev a stravovacie stratégie na optimalizáciu trávenia, jedným z najlepších zvykov je rotujúce bielkoviny. Inými slovami, snažte sa nekonzumovať rovnaký typ bielkovín – či už z potravy alebo vo forme doplnkov – každý deň. Zmena zdroja bielkovín môže potenciálne pomôcť minimalizovať vývoj nežiaducich potravinových reakcií a citlivosti, ktoré môžu vyplynúť z opakovania diéty, nehovoriac o tom, že rozmanitosť vášho výživového plánu prináša rozmanitejší príjem živín. Aj keď možno máte proteínový prášok typu go-to, na ktorý ste zvyknutí, je najlepšie si raz za čas urobiť prestávku a prepnúť ju. Začlenenie vegánskej možnosti,  je pre mnohých prospešné, pretože ak ste pojedačom mäsa, nemusí to byť niečo, čo pravidelne konzumujete. 

Je to voľba pri intolerancii laktózy.

Kravské mliečne výrobky sú jednou z najbežnejších citlivostí na jedlo a vo výsledku rastie trend bezmliečneho stravovania. Rozhodnutie, či sú mliečne výrobky pre vaše telo dobré alebo zlé, je individuálne a vyžaduje si experimentovanie. Pri konzumácii si všimnite svoje reakcie, zápaly a príznaky. (Ak ste zvedaví, či je pre vaše telo prospešné používať mlieko bez mliečnych výrobkov, môžete použiť krátkodobú eliminačnú diétu a zistiť, čo je pre vás najlepšie.) Avšak veľa mliečnych potravín, ako je mlieko a jogurt, je bohatým zdrojom bielkovín a populárne mliečne alternatívy, ako je mandľové mlieko alebo jogurt z kokosového mlieka, nedržia sviečku svojim bežným mliečnym náprotivkom, pokiaľ to príde. na obsah bielkovín.

Po vegánskom proteíne sa budete sa cítiť menej nafúknutí.

Stojí za zmienku, že pri začleňovaní bielkovinového prášku do plánu nie je jednoduché. Niektorí ľudia na začiatku môžu pociťovať nadúvanie alebo nepríjemné pocity. Je bežné, si myslieť, že problémom je samotný proteín, ale to sa stáva len zriedka, najmä ak sú ich tráviace enzýmy dostatočné a rozkladajú potraviny optimálne. Vo väčšine prípadoch môže byť problémom typ (alebo kvalita) proteínového prášku. Anekdoticky to je  dosť často u klientov, ktorí používali proteínové prášky na báze sóje – pravdepodobne preto, že ide o bežnú potravinovú citlivosť a alergén. Ich príznaky sú zvyčajne vyriešené, keď prejdú z doplnkov obsahujúcich izolát sójových bielkovín k iným, ktoré môžu byť menej zápalové. A pre tých, ktorí majú ťažkosti s tolerovaním srvátkového proteínu, môžu byť nepríjemné pocity niekedy zmiernené použitím srvátkového proteínového koncentrátu s trávou s pridanými tráviacimi enzýmami (ako je bromelaín a papaín) alebo prechodom na ultračistý srvátkový izolát s menším obsahom laktózy. Pre niektorých môže samotná povaha srvátkového proteínu spôsobiť nadúvanie alebo plynatosť. V takom prípade je vstupenkou vysoko kvalitný vegánsky proteínový prášok neobsahujúci sóju, ktorý poskytuje pohodlný spôsob, ako zvýšiť príjem bielkovín bez zvýšenia tráviacich príznakov.

Môže poskytnúť podobné výhody ako iné možnosti proteínového prášku.

Niektorí kritici tvrdia, že rastlinné bielkoviny sa neoplatí dopĺňať, pretože sú všeobecne horšie stráviteľné ako živočíšne. Aj keď názory na stráviteľnosť a nižšiu biologickú dostupnosť určitých živín sú pravdivé, štúdie ukazujú, že suplementácia rastlinnými bielkovinami stále poskytuje pôsobivé výhody. V štúdiách porovnávajúcich hrachový proteín so srvátkovým proteínom preukázala suplementácia hrachového proteínu podobné zvýšenie hrúbky svalov ako suplementácia srvátkového proteínu u tých, ktorí trénujú silovo. V malom pokuse s 15 mužmi sa preukázalo, že použitie izolátu hrachového proteínu alebo izolátu srvátkového proteínu malo podobné pozitívne účinky na kontrolu chuti do jedla, denný príjem kalórií a denné spaľovanie kalórií. Inkorporácia hrachového proteínu do vlákniny tiež preukázala pozitívny vplyv na zdravú kontrolu hladiny cukru v krvi, čo je rozhodujúce pre dosiahnutie a udržanie optimálneho zdravia. Na základe výskumu nemusí byť táto výhoda špecifická pre hrachový proteín, ale je pravdepodobne výsledkom prístupu založeného na celkovom obsahu vyššej bielkoviny a vyššej vlákniny.

V určitých prípadoch vegan pretin sľubuje lepší výkon.

Existuje veľa geniálnych spôsobov, ako používať proteínový prášok mimo toho, aby ste sa spoliehali iba na otrasy. Ale ak ste sa niekedy pokúsili vymeniť kolagén, srvátku alebo vegánsky proteínový prášok, ktorý ste požadovali v recepte na iný, ktorý ste mali poruke, pravdepodobne ste sa pri zlyhaní receptu ťažko naučili, že rôzne proteínové prášky sa správajú odlišne pri varení. Rastlinný proteín je všeobecne hustejší a absorbuje tekutiny lepšie ako srvátkové alebo kolagénové proteíny, niektoré recepty obohatené o bielkoviny sa spoliehajú na to, že vlastnosti vegánskeho proteínu dopadnú správne. Tiež sme zistili, že keď je potrebná hustejšia konzistencia, je najlepšie používať zmesi hrachového proteínu (napríklad zmiešané s ryžovým proteínom, chia proteínom alebo proteínom chlorelly), takže nechutia tak kriedovo ako niektoré iné možnosti na báze rastlín, ako napríklad konopný proteín. Keď sa snažím kreatívne zvýšiť príjem bielkovín, veľmi rád používam vegánsky proteín na výrobu dobrôt bohatých na bielkoviny, ako sú  napríklad raňajky. Čokoládové hľuzovky alebo pečené ovsené vločky. Aj v časoch, keď používam srvátkový proteín na svoju každodennú rutinu pretrepávania, milujem rozmanitosť, ktorú tieto vegánske bielkovinové pochúťky môžu poskytnúť.